Mahsur kaldıkları adadan ‘Yardım’ yazarak kurtuldular, görevliyle akraba çıktılar

Büyük Okyanus’taki küçük bir adada mahsur kalan üç balıkçı, kum üzerine palmiye yapraklarıyla yazdıkları ‘Yardım edin, İmdat’ (Help) yazısı sayesinde kurtuldu. Bir haftayı aşkın süredir Pikelot adasında mahsur olan 40’lı yaşlarındaki erkek balıkçıları, salı günü mesajı havadan gören ABD Sahil Güvenliği’ne bağlı bir ekip kurtardı.

‘PALMİYELER OLMASA BULUNAMAYABİLİRLERDİ’

The Guardian gazetesinin aktardığına göre, kurtarma operasyonu sırasında ilginç bir olay da yaşandı. Buna göre, Sahil Güvenlik kurtarma ekibinden bir kişi, mahsur kalan balıkçıların akrabası çıktı. Üçüncü kuşaktan kuzen oldukları ifade edilen kurtarma personeli, balıkçılarla aynı soyadı taşıyor ve yerel dillerini de konuşabiliyordu.

Paskalya’dan bu yana adada mahsur olduklarını anlatan balıkçılar, bu süre içinde Hindistan cevizi yiyerek hayatta kaldıklarını söyledi. Sahil Güvenlik yetkilileri ise palmiye yapraklarıyla yazılan mesaj olmasaydı üç erkeğin bulunamayabileceğini belirtti. Öte yandan, ailelerin ihbarda bulunmasının ardından balıkçılar için bir arama çalışması başlatılmıştı.

‘BU, ÇILGIN BİR DÜNYA’

Balıkçıları kurtarmak için adaya giden Sahil Güvenlik personeli Eugene Halishlius, adaya çıktığında buradaki insanların kendi yerel dilini konuştuğunu görünce şaşırdığını, onlara adını söylediğinde ise daha büyük bir şaşkınlık yaşadığını anlattı. Halishlius, “Bu, çılgın bir dünya. Onlarla akraba olduğumu öğrendim. Benim onları kurtarmaya çalışan Sahil Güvenlik’in bir mensubu olduğuma inanamadılar” diye konuştu.

Balıkçıların mahsur kalmadan önce yola çıktığı ve yaşadığı Poluwat, bir mercan adası ve Mikronezya Federal Devletleri’ndeki Chuuk eyaletinin de bir belediyesi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir