Motokuryeler, Ata Emre Akman İçin Bir Araya Geldi: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz

Motokuryeler Balıkesir’de, bıçaklanarak öldürülen 20 yaşındaki üniversiteli kurye Ata Emre Akman için Bağcılar’da bir araya geldi. Motorlu Kurye Derneği Başkanı Yasin Kölge açıklamasında, “Bizim çalışmış olduğumuz iş dalı hala daha yüksek tehlikeli işler statüsüne alınmış değil. Biz çalışırken hayatımızı kaybediyoruz. Bu cinayetlerin bir an önce bitmesini istiyoruz” dedi.

11 Mayıs’ta motorlu kurye olarak görev yaptığı sırada, kasten yaralama ve tehdit suçlarından sabıkaları bulunan E.Ö. tarafından bıçaklanarak öldürülen Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği bölümü öğrencisi, 20 yaşındaki Ata Emre Akman’ın ölümü meslektaşları arasında büyük üzüntü yarattı. İstanbul’da Bağcılar Meydanı’nda basın açıklaması düzenleyen motokuryeler cinayete tepki gösterdi. Motokuryeler Derneği Maltepe Başkanı Yakup Çelik, yaptığı açıklamada, adalet istediklerini söyledi.

Yakup Çelik şöyle konuştu:

“BU YAPILANA TEPKİ GÖSTERECEĞİZ”

“Burada Ata Emre Akman kardeşimizin yası için bulunuyoruz. Hepimiz bu kara günde bu katilin işlediği cinayetten dolayı bir araya geldik. Bu yapılana kesinlikle karşı tepkimizi vereceğiz. Biz kendisi için adalet istiyoruz. Buradan ailesine sesleniyoruz, maddi ve manevi sonuna kadar yanındayız. Bizler birer kuryeyiz. Biz günlerce, aylarca yaz kış demedik, sizin paketlerinizi taşıdık. Sizlere hizmet verdik ama kendi yükümüzü unuttuk, kendimizi taşıyamadık. Biz bugün bu kardeşimiz için buradayız. Sonuna kadar onun hakkını savunacağız gerekirse bütün Türkiye’yi dolaşacağız. Ama biz kendisi için adalet istiyoruz. Burada bir sürü mağdur olan kardeşimiz var. Bizler artık geceleri sokağa çıkmaya korkar olduk. Üstümüzdeki yeleklerden korkar olduk. Çünkü kuryeye artık düşman gözüyle bakılıyor.

“CAN GÜVENLİĞİMİZ TEHLİKEDE”

Bizim can güvenliğimizin artık sorumluluğu sizin üzerinizde de var. Çünkü biz size hizmet ederken yolda can veriyoruz. Bugün o kardeşimizin başına gelen yarın bizim başımıza da gelebilir. Biz ölmek istemiyoruz. Hepimizin ailesi var. Annesi, babası, kardeşleri var. Biz evlatlarımızı sahipsiz bırakmak istemiyoruz. Biz buradan Ata Emir Akman kardeşimizin annesine, babasına başsağlığı diliyoruz. Evet Ata kardeşimizi kaybettik ama bugün artık binlerce Ata’ya sahipler.”

Motorlu Kurye Derneği Başkanı Yasin Kölge ise çalışırken hayatlarını kaybettiklerine vurgu yaparak şöyle konuştu:

“ÇALIŞIRKEN ÖLÜYORUZ”

“Bugün Ata Emre Akman kardeşimiz için burada toplandık. Atay Emre Akman ne ilkti ne de son olacak. Bunu biliyoruz. Bunun bir örneği de Samet Özgül’dü. O da Ankara’da bıçaklanarak öldürülmüştü. Biz 2022 yılında 58, 2023 yılında 68 meslektaşımızı kaybettik. Ve bizim çalışmış olduğumuz iş dalı hala daha yüksek tehlikeli işler statüsüne alınmış değil. Biz çalışırken hayatımızı kaybediyoruz. Bu cinayetlerin bir an önce bitmesini istiyoruz. Buradan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sesleniyoruz. Bize ses verin. Biz çalışırken ölüyoruz.

“BURAYA GELEBİLMEK İÇİN PLAKALARIMIZI KAPATTIK”

“Plakalarımızı buraya geldiğimiz için kapatmak zorunda kaldık. Çünkü çalıştığımız firmalar o kadar korkuyorlar ki adları kirlenecek diye. İşte herhangi bir şeyle karşı karşıya kalacaklar diye o kadar korkuyorlar ki. Birimizin plakası gözükse ertesi gün işimizden olacağız. Ve biz esnaf kurye modeliyle çalışıyoruz. Esnaf kurye modelinde bizi işten çıkarmaları bir SMS’e bakıyor. Bu korkuyla plakalarımızı kapatarak geldik buraya. Ata Emre Akman’ın ailesine de sesleniyoruz. Biz her zaman yanlarındayız. Yakup’un da dediği gibi, onlar biri evlatlarını kaybettiler ama artık binlerce evlatları var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir