Timur Cihantimur Cezaevinden Şikayet Edince ABD’li Savcı Öyle Bir Yanıt Verdi Ki!

Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur’un davaları ABD’de sürerken Amerikalı savcı da gündem oldu. Avukatları Timur Cihantimur’un kaldığı ıslahevinin koşullarından şikâyet edince savcı Kristin Kearney “Annesinin Porsche’siyle dolaşan bir çocuk için koşullar elbette zor” yanıtını verdi.

İstanbul Kemerburgaz’da 1 Mart tarihinde karıştığı kaza sonucu Oğuz Murat Aci’nin (29) ölümüne, 4 kişinin de yaralanmasına neden olan; kazadan hemen sonra annesi Eylem Tok tarafından ABD’ye kaçırılan Timur Cihantimur, Massachusetts Boston’da önceki gün ikinci kez hakim karşısındaydı. Voice of America (VOA) haberine göre, duruşmada Cihantimur’un avukatları, 17 yaşındaki gencin kaldığı ıslahevinin koşullarından şikayet etti.

‘PSİKOLOJİSİ BOZULDU’

Avukatlar, müvekkillerinin ıslahevinde “tecrit koşulları altında yaşadığını” ifade etti. Türkiye’de varlıklı bir doktor ve yazar bir annenin çocuğu olarak hayat süren Cihantimur’un, ABD’deki cezaevi şartlarında yaşamakta zorlandığını belirtti. Müvekkillerinin psikolojisinin bozulduğunu, reçeteli ilaçlarını alamadığını da kaydeden savunma ekibi, kaçma riski bulunmadığını savunarak mahkemeden Cihantimur’un kefaletle serbest bırakılmasını talep etti.

‘TECRİT ALTINDA DEĞİL’

Cihantimur’un avukatları, serbest bırakılması durumunda gencin pasaportuna el konulabileceğini kaydederek, böylece ülke dışına çıkmasının engellenmiş olacağını öne sürdü. Massachusetts Savcısı Kristin Kearney ise avukatların iddialarına Cihantimur’un kaldığı ceza yerleşkesinin koşullarının iyi olduğunu söyleyerek şu yanıtı verdi:

“Sınıflar var, bir spor salonu, bir kütüphane, bir kilise var, akıl sağlığı destek birimi ve tıbbi tesisleri var. Benim anlayışıma göre Cihantimur tecrit altında değil. Burası bu tür kişiler için gayet uygun bir yer. Burası multimilyon dolarlık evlerde yaşayan, annesinin Porsche’sinde dolaşan ve daha önce hiç sorun yaşamamış biri için şok olabilir” yanıtını verdi.

Yaklaşık 1 saat süren duruşma sonunda hâkim Donald L. Cabell, incelemesi gereken çok sayıda belge olduğunu belirterek Cihantimur’un tutukluluğunun devamına karar verdi. Bir sonraki duruşmanın tarihi ise henüz belirlenmedi. Timur Cihantimur’un ABD vatandaşlığı bulunması nedeniyle, davası annesi Eylem Tok’tan ayrı olarak görülüyor.

‘YİNE KAÇAR’

Savcı Kristin Kearney, “Cihantimur ve annesi, bir kişinin hayatını kaybetmesinden sadece birkaç saat sonra para dolu bir çantayla Mısır’a kaçmayı başardı” diyerek avukatların iddiasının aksine pasaportuna el konsa da kaçabileceğini belirtti. Savcı bu nedenle Cihantimur’un kefaletle serbest kalmasına karşı çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir